TOROS ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR.YUSUF ZEREN’İN İLK MEZUNLARIMIZA MESAJI

Sevgili mezunlarımız ve öğrencilerimiz.

Şu anda ülkemizde büyük kısmı aktif, bir kısmı da emekli olan 7 milyona yakın üniversite mezunu arasına sizler de katılıyorsunuz.

Bu bağlamda size bir kötü, bir de iyi haberim var.

Kötü haberim.

Türkiye’deki toplam işsizler arasında, üniversite mezunlarının işsizlik oranının daha yüksek olduğudur.

Bu nedenle de Darwin’in Evrim Teorisi’nde olduğu gibi, iş yaşamının bu zor rekabet ortamında, fiziksel olarak en güçlüleriniz değil, geleceğe kendilerini hazırlayanlarınız daha başarılı olacaktır.

İyi haberim ise, bu rekabet ortamında, üniversite mezunu olmanın size sağladığı avantajdır.

Artık iş yaşamında cahil ve cahil cesareti olanlar değil, iyi eğitimli ve geleceğe kendisini iyi hazırlayanlar başarılı oluyor.

Bu nedenle iş ararken karamsar olmanıza gerek yoktur.

Üzücüdür ama, Türkiye’nin fakir ve gelir düzeyi en düşük %20 lik diliminin çoğunu yüksek öğrenim fırsatı bulamayan ilk ve ortaöğretim mezunları oluşturuyor.

Geçim durumu orta ve iyi olanların büyük çoğunluğu ise, yüksek öğrenimli insanlardan oluşuyor.

İste siz, kalan %80 den daha avantajlı olarak hayata atılıyorsunuz.

Bu fırsatı iyi değerlendirmelisiniz.

Ama sadece edindiğiniz yüksek öğrenim diploması bu fırsatı sağlamaya  yetmiyor.

Modern iş dünyası, bitirdiğiniz programın size kazandırdığı mesleki yetkinlik yanında, en az onun kadar önemli ve değerli başka yetkinlikler ve beceriler de arıyor.

Biz size kuruluşunun en zor yıllarında Toros Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin ilk mezunlar olarak, tüm imkanları zorlayarak teknik yetkinlikler ve bazı evrensel değerler kazandırmak için çok çaba gösterdik.

Ancak, şu anda Toros Üniversitesi’nden mezun olmakla neler kazandığınızı ölçecek durumda olmadığınızı da takdir ediyorum.

Bu değerlendirmeyi ancak, isim yapmış bazı üniversitelerden mezun olanlarla  aynı ortamda birlikte çalışmaya başladığınızda yapabileceksiniz.

Üniversite mezunu demek tek başına mesleğinde yetkinlik sahibi olmak değildir.

Mesleki yetkinliklerle beraber beraber, üniversite mezunu demek:

-Merak eden, sürekli okuyan ve araştıran insan demektir.

-Ülkesinin ve dünyanın gidişatını sürekli takip eden, gördüğü haksızlık ve yanlışlıkları ifade etmekten çekinmeyen demokrat insan demektir.

-Kendisinin ve toplumun hakkını ve hukukunu gözeten, savunan insan demektir.

-Oturmasını, kalkmasını, toplum içinde adabına uygun davranmasını, konuşmasını, dinlemesini, giyinmesini, temiz ve bakımlı omasını bilen insan demektir.

-Kültür, sanat, siyaset ve sporla da iç içe, hobileri olan insan demektir.

-Ön yargılardan, doğmalardan, katı düşünce kalıplarından arınmış, fikri hür vicdanı hür, evrensel değerleri her daim gözeten insan demektir.

-Yaşadığı çevreye- doğaya duyarlı, insana, hayvana ve kendisine sevgisi, saygısı olan insan demektir.

-Başka düşünce, inanç, etnik aidiyet ve cinslere saygı gösteren insan demektir.

-Özetle dürüst ve güvenilir insan demektir.

-Kısaca üniversite mezunu mesleğinin yetkinlik ve etik değerlerine bağlı, ahlaklı ve iyi insan demektir.

Bu değerlerin bir kısmını, aileniz, bir kısmını toplum ve üniversite öncesi yaşamınızda kazanmış olabilirsiniz ama,  şimdi farkında olmasanız da çoğunu Toros Üniversitesi’nde kazandınız.

Daha yolun başındasınız  asıl önemli olan değerleri mezuniyetinizden sonra iş ve özel yaşamınızda bizzat kendiniz kişisel gelişim çabalarınızla kazanacaksınız.

Mezunlarımıza iş ve özel hayatlarında engin başarılar diliyorum.

Mezun olamayan öğrencilerimizin de çabalarını artırarak bir an önce mezun olmalarını, ailelerini sevindirmelerini bekliyoruz.

Sizi bugünlere hazırlayan sevgili ailelerinize, öğretmenlerinize, Üniversitemizin değerli Mütevelli Heyetine, onun değerli Başkanına, önceki rektörümüze yeni rektörümüze, tüm akademik ve idari elemanlarımıza sizin adınıza teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Yolunuz ve şansınız açık olsun.