Toros Üniversitesi Meslek Yüksekokulu

İnşaat Bölümü

İnşaat Teknolojisi Programı

Toros Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’na bağlı İnşaat Teknolojisi programının amacı inşaat sektörünün üretim ve satış sonrası hizmet kademelerinde ihtiyaç duyulan nitelikli ara eleman ihtiyacına cevap vermektir. Teknolojik gelişmelerin ihtiyacı doğrultusunda gerekli teorik bilgiyi almış uygulama yeteneği kazanmış, malzemeyi tanıyan ve üretim teknikleri konusunda bilgisi olan mesleğiyle ilgili çizim tekniklerini kullanabilen mesleki problemleri çözebilecek beceriye sahip kişiler yetiştirmektir. 

Bu programda öğrencilerin mesleki yeterliklerini üst düzeye çıkarmaya yönelik olarak; Şantiye Organizasyonu ve İş Programlama, Maliyet Keşif Metraj Hakediş, Geoteknik, Yapı Statiği, Mukavemet ve Bilgisayar Destekli Çizim gibi temel alan dersleri okutulmaktadır.

Programı başarı ile tamamlayanlar program sonunda ön lisans diploması alarak İnşaat Teknolojisi uzmanı unvanını kazanırlar. Mezunlarımız, inşaat yapım faaliyetinin gerçekleştirildiği her türlü kamu-özel kuruluşları, bu faaliyetleri yürüten taahhüt firmaları, mimarlık-mühendislik büroları ile kendi kuracakları işletmelerde görev alabilirler.